Våra skolor/kommuner

Hur vet jag om jag kan studera hos Infokomp?

I listan till vänster kan du läsa mer om Infokomp:s fysiska skolor, men du kan även välja att läsa hos oss på distans om du inte bor nära en av våra skolor. För att kunna studera på distans behöver du vara skriven i en av de kommuner som vi har avtal med.

Kommuner vi har avtal med:

  • Eskilstuna kommun
  • Falun kommun
  • Jönköping kommun
  • Karlstad kommun
  • Lekeberg kommun
  • Linköping kommun
  • Nora kommun
  • Perstorp kommun
  • Strängnäs kommun
  • Uddevalla kommun
  • Västerås kommun
  • Växjö kommun

Stockholmskommuner:

  • Ekerö
  • Lidingö
  • Nacka
  • Norrtälje
  • Sigtuna
  • Sundbyberg
  • Upplands Bro
  • Värmdö

Hur ansöker jag?

Ansökan görs genom vuxenutbildningen i din hemkommun. Besök din hemkommuns hemsida och läs om hur du ansöker här: www.svenskgeografi.se/kommuner.

Har du frågor, tveka inte att höra av dig! Nedan ser du vilka enhetschefer och administratörer som gäller för just din kommun. Har du frågor gällande våra utbildningar är du välkommen att kontakta vår Studie- och yrkesvägledare på SYV@infokomp.se.

Kontaktuppgifter till respektive enhet:

Skåne
Enhetschef: Kristina Buhre, 072 050 90 76, kristina.buhre@infokomp.se
Administratör: Laila Göransson, 070 168 00 80, laila.goransson@infokomp.se
Kommuner: Perstorp
Lokaler: Malmö, Kattsundsgatan 27.

Linköping
Enhetschef: Kristina Buhre, 072 050 90 76, kristina.buhre@infokomp.se
Administratör: Susanne Brandt, 070 168 00 77, susanne.brandt@infokomp.se
Kommuner: Linköping
Lokaler: Skäggetorp, Skäggetorps centrum 1A, vån 4.

Väst
Enhetschef: Sofie Johansson, 070 164 51 19, sofie.johansson@infokomp.se
Administratör: Laila Göransson, 070 168 00 80, laila.goransson@infokomp.se
Kommuner: Karlstad, Uddevalla
Lokaler: Karlstad, Våxnäsgatan 10.

Öst
Enhetschef: Oskar Cronodal, 070 166 07 26, oskar.cronodal@infokomp.se
Administratör: Gunilla Irani, 036 175 710, kontaktajonkoping@infokomp.se
Kommuner: Jönköping, Ulricehamn
Lokaler: Jönköping, Bataljonsgatan 12.

Stor-Stockholm
Enhetschef:
 Mats Edelholm, 070 166 07 04, mats.edelholm@infokomp.se
Administratör:
Qiang Bao,  070 766 02 16, stockholmvux@infokomp.se
Kommuner: Norrtälje, Ekerö, Lidingö, Sigtuna, Sundbyberg, Upplands Bro, Nacka, Värmdö
Lokaler: Kista, Borgarfjordsgatan 7.

Mitt
Enhetschef: Peter Gärd, 070 723 41 94, peter.gard@infokomp.se
Administratör SFI: Lena Insulander, 070 164 51 11, lena.insulander@infokomp.se
Administratör vuxenutbildningen: Liana Nordén, 010 709 41 60,
liana.norden@infokomp.se
Kommuner: Eskilstuna, Falun, Nora, Lekeberg, Strängnäs, Västerås
Lokaler: Eskilstuna, Kriebsensgatan 5.