Våra skolor

Infokomps skolor finns på ett antal orter runt om i landet. Hos oss kan man alltid läsa upp sin behörighet inför vidare studier eller gymnasiestudier. Du kan givetvis även läsa yrkesutbildningar, genom enstaka kurser eller hela program. SFI finns på de flesta av våra skolor vilket innebär att vi har goda möjligheter att anpassa vår undervisning utifrån olika språkliga behov. Infokomp har möjlighet att anpassa dina studier utifrån dina individuella behov och önskemål. Vi arbetar nära arbetsmarknaden och kan många gånger erbjuda en praktikplats om det ryms i din utbildning.

Varmt välkommen in till en skola nära dig, med en utbildning för dig på dina villkor.

Kontaktuppgifter till respektive enhet:

Skåne
Enhetschef: Kristina Buhre, 072 050 90 76, kristina.buhre@infokomp.se
Administratör: Laila Göransson, 070 168 00 80, laila.goransson@infokomp.se
Kommuner: Perstorp
Lokaler: Malmö: Kattsundsgatan 27.

Linköping
Enhetschef: Kristina Buhre, 072 050 90 76, kristina.buhre@infokomp.se
Administratör: Susanne Brandt, 070 168 00 77, susanne.brandt@infokomp.se
Kommuner: Linköping.
Lokaler: Skäggetorp, Skäggetorps centrum 1A, vån 4.

Väst
Enhetschef: Sofie Johansson, 070 164 51 19, sofie.johansson@infokomp.se
Administratör: Laila Göransson, 070 168 00 80, laila.goransson@infokomp.se
Kommuner: Karlstad, Uddevalla
Lokaler: Karlstad, Våxnäsgatan 10

Öst
Enhetschef: Oskar Cronodal, 070 166 07 26, oskar.cronodal@infokomp.se
Administratör: Gunilla Irani, 036 175 710, kontaktajonkoping@infokomp.se
Kommuner: Jönköping, Ulricehamn.
Lokaler: Jönköping, Bataljonsgatan 12.

Stor-Stockholm
Enhetschef: Monica Haag Gunnars, 072 050 34 62, monica.haaggunnars@infokomp.se
Administratörer:
Qiang Bao,  070 766 02 16, stockholmvux@infokomp.se
Evangelos Nakas,  070 168 00 70, evangelos.nakas@infokomp.se
Kommuner: Norrtälje, Ekerö, Lidingö, Sigtuna, Sundbyberg, Upplands Bro, Nacka, Värmdö.
Lokaler: Kista, Borgarfjordsgatan 7.

Mitt
Enhetschef: Peter Gärd, 070 723 41 94, peter.gard@infokomp.se
Administratör SFI: Lena Insulander, 070 164 51 11, lena.insulander@infokomp.se
Administratör vuxenutbildningen: Liana Nordén, 010 709 41 60, liana.norden@infokomp.se
Kommuner: Eskilstuna, Nora, Lekeberg, Strängnäs, Västerås.
Lokaler: Eskilstuna, Kriebsensgatan 5.